Portfolyo Hazırlamak: Hangi Hatalar Yapılıyor?

design-house-portfolyo-hazirlamak-hangi-hatalar-yapiliyor

Başarılı bir portfolyo hazırlamak eğitim ya da kariyer hedeflerine ulaşmak için önemli sayılan bir konu. Özellikle yurt dışında sanat ve tasarım eğitimi veren okullardan kabul almak için dikkat çekici bir portfolyoya ihtiyaç bulunuyor. Portfolyo, genel anlamda bir adayın yeteneklerini tanıtan önemli bir unsur. Bu nedenle, portfolyonun birtakım özelliklere sahip olması gerekiyor. Kabul almak isteyen pek çok aday, portfolyo sürecinde ufak hatalar yaparak aslında kabul şanslarını zora sokuyor. Bazı hususlara dikkat edildiğinde etkileyici portfolyolar oluşturmak hiç de imkansız değil. Bu süreçte profesyonel destek almak, başarılı bir portfolyonun taşıması gereken tüm unsurları çalışmaya yansıtmak adına oldukça önemli.

1-Karışık Bir Portfolyo Hazırlamak

Adayların portfolyo sürecinde yaptıkların hataların başında sade olmayan çalışmaları ortaya çıkarmak geliyor. Bu anlamda portfolyolarda her çalışmanın bulunması doğru değil. Öğrencinin yeterliliğini ortaya koyan ve başvuru yapılacak alanla ilgili olan belli başlı çalışmalara yer vermek gerekiyor. Çalışmaların görsellerle birlikte kafi düzeyde metinlerle donatılmasına dikkat edilmeli. Metinler genellikle çalışmalar hakkında değerlendirenlere bilgiler sağlamalı.

2-Çizimlere Yer Vermemek

Adayların yeteneklerini ortaya koyan tüm çalışmalar kabul sürecinde önemli. Bu nedenle başvuru yapılacak alana uygun olmakla birlikte karakalem çizimlerine de portfolyolarda yer verilmeli. Bu tarz çalışmaların adayın sahip olduğu yetenekleri seçici kurula kanıtlamasında oldukça etkili sayılıyor. Bu nedenle portfolyo sürecinde adayı öne çıkaran cesur çalışmalara mümkün mertebe yer verilmeli.

3-Sönük Bir Başlangıç Yapmak

Portfolyo hazırlamak dikkat çekici bir çalışma ortaya koymayı gerektiriyor. Çünkü dünya genelinde ilgi gören bir okulun başvuru süreçleri gerçekten de oldukça rekabetçi. Rekabetin yoğun olduğu bir okula gönderilen portfolyonun da daha başlangıç kısmından itibaren dikkat çekmesi gerekiyor. Adayların yaptıkların en büyük hatalardan biri de aslında başlangıç kısmında görülüyor. Sönük bir başlangıç, portfolyoların kabul edilmesini engelleyen bir unsur. Bu nedenle portfolyolar, dikkat çekici bir başlangıçla hazırlanmalı.

Portfolyolar, pek çok projeyi aynı anda barındırabilmekteler. Bu nedenle bazı çalışmalarda temel anlatımdan uzaklaşıldığı da görülüyor. Başarılı bir portfolyo için temel anlatımdan uzaklaşmamak gerekiyor.

Portfolyo hazırlamak profesyonel bir çalışma sürecini gerektiriyor. Bu süreçte destek almak için Design House İstanbul ile iletişime geçebilirsiniz. Güncel konularda hazırlanan içeriklere de aba Yurt Dışı Eğitim internet sitesinden erişebilirsiniz.

Related Posts