Yurt Dışında Mimarlık Eğitimi Alacaklar Nelere Dikkat Etmeli?

design-house-yurt-disinda-mimarlik-egitimi-alacaklar-nelere-dikkat-etmeli

Öğrenciler arasında, yurt dışında mimarlık eğitimi hedefleyenlerin en iyi okullardan kabul almak için neler yapmaları gerektiği önemli bir konudur. Dünya genelinde “en iyi” olarak bilinen okulların, kabul süreçleri öğrencileri zorlayabilmektedir. Ancak bazı hususlara dikkat edildiğinde en iyi okullardan kabul almak mümkündür. Konu mimarlık eğitimi olunca, öğrencilerin yeteneklerinin ön plana çıktığını görmekteyiz. Mimarlık kabulünde, yeteneklerini doğru ve eksiksiz bir biçimde ortaya koyan öğrenciler en iyi mimarlık okullarından kabul alabilmektedir.

Mimarlık eğitimi, teori ve pratiğin bir arada bulunduğu özel çalışmaları kapsayan nitelikli bir eğitimdir. Öğrenciler, mimarlık tarihiyle ilgili derslerin yanı sıra mimarlık projelerini oluşturabilecekleri yazılımları da öğrenmektedir. Mimarlık kabulü almak isteyen bir öğrenci için portfolyo hazırlamak da önemli bir konudur. Çünkü mimarlık gibi yeteneğe dayalı bölümler, kabul süreçlerinde, öğrencilerin yeteneklerini ortaya koyabildikleri portfolyoları dikkate almaktadır.

Hedeflere Uygun Bir Üniversite Seçmek!

Mimarlık alanı kendi içerisinde farklı bölümlere ayrılan geniş bir alandır. Bu nedenle öğrenciler, eğitim sonrasında nasıl bir kariyer hedefliyorlarsa üniversite seçimini de bu doğrultuda yapmalıdır. Yani mimarlık hedefleriyle ilişkili bir okul seçimi, sürecin ilk basamağını oluşturmaktadır. Yurt dışında mimarlık eğitimi için ikinci aşama portfolyo hazırlamaktır.

Mimarlık Portfolyoları Nasıl Olmalı?

Bir portfolyo genel hatlarıyla çok ayrıntıdan uzak ancak öğrencinin yeteneğini tam anlamıyla ortaya koyan bir çalışma şeklinde olmalıdır. Çalışmalar yeteri kadar görsel ve metinle donatılmalıdır. Öğrenciler, yeteneklerini ortaya koyan her çalışmayı değil yalnızca en iyi hazırladıkları projeleri portfolyoya koymalıdır. Ayrıca çok eski tarihli çalışmalara da portfolyoda yer verilmemelidir. Sunum şeklinde göre portfolyonun hazırlanma biçimi değişebilir. Fiziksel ortamda sunulacaksa, boyut ayarı bu doğrultuda yapılmalıdır.

Dil Eksiklikleri Tamamlanmalı!

Yurt dışında eğitim alacakların karşısına dil sorunu da çıkmaktadır. İngilizce eğitim veren okullar için İngilizce yeterliliği aranmakla birlikte bu durum diğer ülkelere göre değişmektedir. Pek çok okul, İngilizce dilinde mimarlık eğitimi vermektedir. Ancak bazı ülkeler, bu konuda biraz farklı düşünmektedir ve yalnızca kendi ana dillerinde mimarlık eğitimi vermektedir.

Yurt dışında mimarlık eğitimi alacaklar, konu hakkında detaylı bilgi almak için aba Yurt Dışı Eğitim ile görüşebilirler. Ayrıca mimarlık eğitimi için nasıl bir portfolyo hazırlanması gerektiği hakkında da Design House İstanbul ile iletişime geçebilirler.

Related Posts