Yurt Dışında Hangi Güzel Sanatlar Üniversitesi Tercih Edilmeli?

design-house-yurt-disinda-hangi-guzel-sanatlar-universitesi-tercih-edilmeli

Sanat eğitimi almak bugün pek çok öğrencinin hayalleri arasında yer alıyor. Bu hayallerini daha da öteye taşımak isteyenler için sanat eğitimini yurt dışında almak önemli. Öğrenciler için kaliteli bir okulda sanat eğitimi almak için ciddi bir rekabet mevcut. Bu nedenle yurt dışında en kaliteli eğitimi veren güzel sanatlar üniversitesi için yoğun bir hazırlık süreci gerekiyor. Bu süreçte öğrenciler, hayalini kurdukları sanat okullarından kabul için profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyor.

Yurt Dışı Güzel Sanatlar Üniversitesi Kabullerinde Portfolyonun Önemi

Yurt dışında Güzel Sanatlar Fakültesi bölümleri kabul aşamasında öğrenciler tarafından hazırlanan portfolyolara önem vermekte. Bu nedenle doğru bir şekilde hazırlanan dikkat çekici bir portfolyo, öğrencilerin sanat okullarından kabul şanslarını ciddi anlamda artırıyor. Bir portfolyo, öğrencinin yeteneklerini ve üretkenliğini ortaya koyan belge niteliğine sahip. Öğrenci tarafından üretilen başarılı bir portfolyo, öğrencinin kendi fikirlerini dış dünyaya yansıtıyor.

İyi bir portfolyo oluşturmak için hazır portfolyolardan uzak durmak gerektiğini söylemeliyiz. Bu tür hazır çalışmalar, öğrencilerin kendilerini yeteri kadar ifade etmelerini engellemekte. Güzel sanatlar üniversitesi için hazırlanan bir portfolyo, kolay anlaşılabilir bir dile sahip olmalı. Ayrıca kullanım amacına göre de öğrencinin en nitelikli olduğu işleri barındırmalı. Bu nedenle portfolyo hazırlarken öğrencinin yaptığı her iş, bu çalışmanın içerisinde bulunmamalı. Bu anlamda portfolyo hazırlama sürecinde seçici bir şekilde hareket edilmeli.

Güzel Sanatlar Fakültesi’ne Nasıl Girilir?

Lise eğitimi boyunca, öğrencilerin üniversite eğitimine yönelik hazırlıkları tamamlamaları gerekiyor. Üniversite eğitimi, sanat okullarına yönelik olarak hedefleniyorsa ve yurt dışında bir eğitimin hayali kuruluyorsa öğrenciler, yabancı dil yeterliliğine sahip olmalılar.

Yurt dışında sanat eğitimi almak isteyen öğrenciler için Güzel Sanatlar Fakültesi Yetenek Sınavları sonuçları kadar, dikkat çekici bir portföyün hazırlanmış olması da önemli. Artık dünyanın en iyi sanat okulları için lise dönemi ve sonrasında tamamlanan IB, SAT, ACT ve GMAT sonuçları da işlevsel durumda.

Royal College of Art Nasıl Bir Eğitim Veriyor?

Dünya genelinde güzel sanatlar üniversitesi denildiğinde akla Royal College of Art geliyor. Okul 1837 yılında Londra’da kurulan en eski sanat ve tasarım okullarından birisi. Ayrıca sanat eğitiminde kaliteli yüksek lisans eğitimi vererek farkını ortaya koyuyor. Dünyanın en ünlü isimleri muhakkak Royal College of Art yani Kraliyet Sanat Koleji havası almış durumda.

Üniversite bünyesinde yaz okuluna ya da yönetici eğitimlerine katılmak da mümkün. Royal College of Art kabulleri için genel şartların yanı sıra eğitim talep edilen bölüme göre özel şartları da sağlamak gerekiyor. Genel şartlar olarak öğrencilerin minimum 5.5 IELTS puanına sahip olmaları beklenmekte. Royal College of Art Nasıl Girilir sorusuna iyi bir dil yeterliliği ve sağlam bir portfolyo ile kabul şansının artırılabileceği cevabı verilebilir. Ayrıca Royal College of Art ücret için yıllık 29 bin poundun gözden çıkarılması gerekiyor.

Juilliard Sanat Okulu Kabul Oranları ile Dikkat Çekiyor!

Sahne sanatları üzerine kaliteli bir eğitim almak isteyenler için Juilliard Okulu önemli bir konuma sahip. Bununla birlikte; herhangi bir güzel sanatlar üniversitesi kadar geniş bölümü bulunmasa da; dans, müzik ve drama eğitimleri için oldukça yetkin bir okul durumunda. Ayrıca; Juilliard başvuru süreci rekabetçi aşamaları ile öğrencileri zorlamakta. Okula yapılan başvuruların yalnızca %8’lik kısmı kabul ediliyor.

Juilliard için başvuru sürecinin ne kadar zorlu olduğu öğrencilerin akademik başarılarının yüksek olmasıyla  anlaşılmakta. Buna örnek verecek olursak; kabul alan öğrencilerin SAT ve ACT sınav puanları da oldukça yüksek durumda. Ayrıca; kabul alamayan öğrencilerin de sınav puanlarının aynı şekilde yüksek olması, kabul sürecinde SAT, ACT ya da GMAT sınav sonuçlarının çok da etkili olmadığını ortaya koyuyor.

Öyle ki SAT puanı 1400 üzeri olan pek çok öğrencinin Juilliard kabulü alamadıklarını görmekteyiz. Bunun dışında; okulda eğitim almak isteyenler için Juilliard fiyat olarak yıllık 47 bin dolar gibi bir tutar talep ediyor.

Kaliteli Bir Güzel Sanatlar Üniversitesi: Londra Sanat Üniversitesi

University of the Arts London yani Londra Sanat Üniversitesi 17 binin üzerinde öğrenciye eğitim veriyor. Bununla birlikte; bunların bir kısmı lisans düzeyinde eğitim alırken bir kısmı da yüksek lisans eğitimi almakta. Okuldan mezun olan pek çok öğrenci kısa sürede dikkat çeken işlere imza atmayı başarıyor. Bu durum okula olan talebi önemli düzeyde artırmakta. Güzel sanatlar üniversitesi arayanlar için University of the Arts London tercih edilebilir. Okulun diğer sektörlerle olan sağlam bağlantıları, öğrencilerin uluslararası işlerde bulunma şanslarını artırmakta.

Yurt dışında güzel sanatlar okulu için öğrenciler adına geniş bir seçenek yelpazesi bulunuyor. Sanat eğitimi almak isteyen öğrenciler, hedefledikleri üniversitelerin kabul şartlarını dikkat almalılar. Bu süreçte dil yeterliliğinin ortaya koyulması ve portfolyo hazırlıklarının doğru bir şekilde tamamlanması son derece önemli olmakta. Sanat okullarına başvuru sürecinin bu kadar zorlu olması, öğrencilerin başvuru sürecinde profesyonel destek almalarını gerektiriyor.

Design House ekibi olarak güzel sanatlar üniversitesi hedefleyen öğrencilere gerekli olan tüm desteği sağlıyoruz. Sanat okullarına kabul almak isteyen öğrenciler Design House aracılığıyla başarılı olabilmekte. Bu süreçte öğrenciler portfolyo hazırlama ve diğer gerekli olan aşamaları başarılı bir şekilde tamamlayabilirler. Ayrıca yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler sınavlara hazırlık için aba Academy’den de destek alabilirler.

Related Posts