Yurt Dışı Üniversitelerde Portfolyo Neden Önemli?

design-house-yurt-disi-universitelerde-portfolyo-neden-onemli

Yurt dışı üniversitelerde portfolyo neden önem taşıyor? Yurt dışı üniversiteler için portfolyo hazırlarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Yurt dışında pek çok üniversite özellikle de sanat ve tasarım fakülteleri için başvuru yapıyorsanız portfolyonuzu sunmanızı bekliyor. Portfolyo sözcüğü Latince’de taşımak anlamına gelen portare ve sayfa anlamına gelen foglio sözcüklerinin birleşiminden meydana geliyor. Belirli bir konudaki çalışmaların bir araya geldiği dosya şeklinde tanımlanıyor. Yurt dışı eğitim ve sanat ve tasarım fakülteleri söz konusu olduğunda ise öğrencilerin ya da öğrenci adaylarının sanat çalışmalarını bir araya topladıkları dosyalar portfolyo olarak adlandırılıyor.

Portfolyonuzu Üniversitenin Kriterleri Doğrultusunda Hazırlamanız Gerekiyor

Üniversiteler söz konusu olduğunda sıradan ya da kendi istediğiniz biçimde bir portfolyo hazırlamanız yeterli olmuyor. Çünkü; her üniversitenin kendi kuralları, kendine özgü protokolleri var. Portfolyonuzu üniversitenin beklentilerine uygun biçimde hazırlamanız gerekiyor. Yani bir portfolyoya değil başvuracağınız üniversitenin kriteleri doğrultusunda doğru bir portfolyoya sahip olmanız gerekiyor.

Yurt Dışı Üniversitelerde Portfolyo Önemi

Peki; portfolyo neden bu kadar önem taşıyor? Yurt dışı eğitim söz konusu olduğunda ciddi bir rekabetin var olduğu bilinyor. Üniversiteler binlerce başvuru içerisinden en iyilerini seçebilmek için adayları her yönden inceliyorlar. Başvuru sırasında adayları sınavlar ve mülakatlar bekliyor. Özellikle Amerika ve İngiltere gibi popüler ülkelerde sanat ve tasarım fakültelerine başvuruyorsanız sınavların yanı sıra portfolyonuz da inceleniyor. Sunduğunuz portfolyo kabul aşamasında belirleyici bir rol oynuyor. Doğru hazırlanmış bir portfolyo sizi diğer adayların bir hatta birkaç adım önüne geçirebiliyor. Grafik Tasarım, Mimarlık, Görsel Sanatlar, Endüstriyel Tasarım, Animasyon, Sinema ve benzeri bölümlere başvuru yapmayı düşünüyorsanız en az not ortalamanız ve sınav skorlarınız kadar portfolyonuz da önem taşıyor.

Portfolyunuzu Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yurt dışı üniversitelerde portfolyo sunumları yılın belli dönemlerinde yapılıyor. Dolayısıyla tarihleri dikkatle incelemeniz ve portfolyonuzu doğru zamanda teslim etmeniz gerekiyor. Genellikle tarihlere üniversitelerin web sayfaları üzerinden ulaşılabiliyor. Portfolyonuzun hem size dair hem de çalışmalarınıza dair ipuçları içermesi gerekiyor. Portfolyonuzda yer alacak çalışmalarınızın sizin özgün yönlerinizi ortaya koyması önem taşıyor. Her üniversitenin bu anlamda belli kriterleri var. Portfolyonuzun bu kriterlere uyuyor olması gerekiyor. Portfolyonuzun içeriği kadar sunum şekli de önem taşıyor.

Yurt dışı üniversitelerde portfolyo neden önem taşıyor, portfolyo hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler, iyi bir portfolyo hazırlamanın adımları gibi konularda daha detaylı bilgiye ulaşmak için Design House İstanbul web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Tasarıma dair daha fazla içeriğe ulaşmak için Instagram hesabımızı takip edebilir, YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz. Sorularınız ve atölyelerimiz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar