Yurt Dışı Sanat Okulu Tercihi Nasıl Yapılmalı?

design-house-yurt-disi-sanat-okulu-tercihi-nasil-yapilmali

Sanat eğitimi almak isteyen öğrenciler için yurt dışı sanat okulu tercihleri önemli bir konu. Çünkü sanat alanında kaliteli bir eğitim almak aynı zamanda mezuniyet sonrası pek çok kapıyı açabiliyor. Dünya genelinde isim yapmış çok sayıda sanat okulu bulunmakla birlikte öğrencilerin tercihler konusunda kafaları biraz karışık durumda. Hangi okulu ve hangi alanı seçmeleri gerektiği konusunda biraz zorluk çekebiliyorlar.

Yurt dışı sanat eğitimi denildiğinde pek çok bölüm gündeme geliyor. Öğrenciler kendi yetenek ve ilgi alanlarına göre tercih yapmalılar. Eğitim için tercih yaparken alanın kariyer durumu da göz önüne alınmalı. Yani kaliteli bir eğitim, mezuniyet sonrasında öğrencilere hayalleriyle doğru orantılı kariyer imkanları sağlamıyorsa o eğitimin çok da etkili bir eğitim olduğunu söylemek kolay değil.

Yurt Dışı Sanat Okulu Tercihi İçin Hangi Ülkeler Dikkate Alınmalı?

Yurt dışında sanat eğitimi almak isteyen öğrenciler, hangi ülkeleri seçmeleri gerektiği konusunda da kararsız kalabiliyor. Dünya genelindeki sanat okulları baz alındığında Amerika, İngiltere ve Avusturya’daki okulların popüler olduklarını söylemeliyiz. Her yıl dünya genelinde pek çok öğrenci, bu ülkelerden kabul almak için kıyasıya mücadele ediyor. Yurt dışı sanat okulu tercihlerinde Almanya da önemli bir alternatif olarak dikkat çekiyor. Peki öğrenciler hangi sanat okulunu tercih etmeliler? Sanat okulları öğrencilere hangi imkanları sağlıyor?

1-     Royal College of Art

1837 yılına gelindiğinde sanat okulu arayışlarına bir çözüm bulmak adına İngiltere’de Royal College of Art kuruluyor. Ancak ilk kurulduğu yıllarda okulun ismi biraz farklı. İsmi Government School of Design olan okul, Londra’da yer alıyor.

Royal College of Art başvuruları için online platformları kullanmak mümkün. Başvuru sürecine başlamak için okulun online başvuru portalını ziyaret etmek gerekiyor. Başvuru ile birlikte öğrencilere, okul tarafından bir başvuru numarası veriliyor. Başvuru sırasında öğrencilerden birtakım belgeler istenmekte. Bunlar arasında: anadili İngilizce olmayan öğrenciler için dil yeterlilik belgesi ve portfolyo da bulunuyor.

Başvuru sırasında bir referans da talep ediliyor. Ayrıca iki dakikaya kadar olan videolar da başvuru sürecinde kabul edilen dokümanlar arasında yer alıyor. Son olarak, bölümle ve okulla ilgili öğrencileri motive eden 300 kelimelik bir yazının hazırlanması talep ediliyor. Daha sonrasında bilgileri ve belgeleri “kaydet” komutunu vermek yeterli. Okulun eğitim ücretleri, uluslararası öğrenci ya da yerel öğrenci olma durumunuza göre değişiklik gösteriyor.

2-     Yurt Dışı Sanat Okulu: Juilliard School

1905 yılında kurulan Juilliard School, kurulduğu tarihten itibaren yurt dışı sanat okulu arayanların ilk tercihleri arasında yer edinmiş durumda. Yüzyılı deviren eğitim hayatı ile birlikte her yıl, sanatçı adaylarının hayallerini gerçekleştirmelerine imkan tanıyor. Amerika’da eğitim veren okul, online başvuru ile öğrenci kabulü yapıyor. Bu sayede, okulun resmi internet sitesinden kayıt oluşturarak başvuru sürecini yönetmek mümkün.

Okulda eğitim alınacak bölüme göre farklı kabul şartları bulunuyor. Çünkü Juilliard, özel yeteneğin ön planda tutulduğu bir eğitim anlayışına sahip. Okulun yıllık eğitim ücreti bulunmakla birlikte burs imkanları da öğrencilere sonuna kadar sunuluyor. Juilliard da eğitim almak isteyen öğrencilerin yıllık yaklaşık 48 bin dolarlık bir eğitim masrafını gözden çıkarmaları gerekiyor.

3-University of The Arts London

Hedefi İngiltere’de sanat eğitimi almak olanlar için mevcut bir başka seçenek de University of the Arts.  1986 yılında kurulan okul, Avrupa’da ilgi gören bir sanat ve tasarım okulu durumunda bulunuyor. Okul, 2019 ve 2021 yılında dünyanın en iyi sanat okulları listesinde ikinci sırada yer edinmeyi başardı. Bu yönüyle her yıl uluslararası öğrenci başvuruları muazzam sayıda gerçekleşiyor. Okulda eğitim alan yaklaşık 19 bin öğrenci bulunuyor. Okulda eğitim verilen program sayısı da oldukça fazla. 200’den fazla alanda hem lisans hem de lisansüstü eğitimler kapsamlı bir şekilde sunuluyor. Ayrıca okuldan özel kurslar almak da mümkün. Öğrenciler, kendilerine uyan herhangi bir dönemde sanat kursları alabilmekteler.

Okulda kaliteli bir eğitim almak isteyen öğrenciler yıllık önemli bir eğitim ücretini karşılamak durumundalar. Bu anlamda University of the Arts London, yıllık yaklaşık 23 bin poundluk bir eğitim ücreti talep ediyor. Okulda eğitim almak isteyen öğrencilere çeşitli burs imkanları da sunulmakta.

Yurt dışı sanat okulu tercihlerinde profesyonel bir destek almak istiyorsanız Design House İstanbul ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yurt dışında eğitim almak için ne yapmanız gerektiği hakkında aba Yurt Dışı Eğitim ile görüşebilirsiniz.

Related Posts