Yurt Dışı Güzel Sanatlar Okulları İçin Nasıl Bir Portfolyo Hazırlanmalıdır?

design-house-yurt-disi-guzel-sanatlar-okullari-icin-nasil-bir-portfolyo-hazirlanmalidir

Son dönemlerde yurt dışı güzel sanatlar okulları ülkemizde çok fazla öğrenci tarafından ilgi görüyor. Ülkemizden her yıl binlerce öğrenci farklı ülkelerde sanat eğitimi almak için yoğun bir çalışmaya giriyor. Bu kadar öğrencinin farklı ülkelerde bu eğitimi almak istemesinin arkasında aslında pek çok sebep var. Yurt dışında bulunan sanat okulları öğrencilere pek çok konuda kolaylıklar ve büyük fırsatlar sunuyor. Bunlar da öğrencilerin yurt dışını tercih etmesinde oldukça önemli oluyor.

Türkiye deki sanat okulları ile yurt dışında bulunan sanat okulları arasında pek çok farklılık göze çarpıyor. Bunlardan bir tanesi eğitim kalitesidir. Başta Amerika, İngiltere ve Almanya gibi ülkeler olmak üzere ülkeler güzel sanatlar alanına çok fazla önem veriyor. Ülkemizde maalesef güzel sanatlar alanına gereken ilgi ve alaka henüz gösterilmiyor. Bu durum da beraberinde öğrencilerin mezuniyetten sonra iş bulmalarının da önüne geçiyor. Pek çok öğrenci alanlarından farklı şekilde işlerde çalışıyor.

Ayrıca öğrencilerin yurt dışındaki sanat okullarına bu kadar ilgi duymasının arkasındaki bir diğer sebep de üniversitelerin öğrenci kabul kriterleridir. Ülkemizde güzel sanatlar alanında eğitim almak için öğrencilerin genel sınavlardan iyi puan alması gerekiyor. Fakat yurt dışında ise öğrenciler için bu sınavlar ikinci plandadır. Üniversiteler sınav puanlarından farklı olarak öğrencilerin yeteneklerine ya da yetenek testlerindeki derecelerine bakarlar.

Yurt Dışı Güzel Sanatlar Eğitimi İçin Portfolyonun Önemi

2000’li yıllardan sonra tüm dünyada eğitim sistemi köklü bir değişime girdi. Bu değişim ile sadece ders programları ya da işlenen konular değişmedi. Aynı zamanda üniversitelerin öğrenci kabul ederken koyduğu kriterler de değişime girdi. Özellikle sanat okulları için başvurularda yeni çalışmalar ortaya çıktı. Üniversiteler bu çalışmalar ile alanındaki en yetenekli öğrencileri kapmak için uzun süre araştırmalar yaptı. Sonuç olarak ise üniversite kabullerinde portfolyolar öğrencilerin karşısını çıkmaya başladı.

Artık en iyi güzel sanat üniversiteleri başvuran öğrencilerden portfolyo hazırlamalarını istiyor. Bu portfolyolar sayesinde öğrencinin okula ve bölüme layık olup olmadığı anlaşılmaktadır. Bu durum ilk başta öğrencileri zorlasa da zamanla aslında bu çalışmaların çok daha önemli ve etkili olduğu görülmeye başlandı. Ayrıca portfolyolar hem öğrencilerin kabullerini kolaylaştırıyor hem de onları maddi olarak rahatlatıyor. Yurt dışı güzel sanatlar okulları için öğrencilerin tek tek başvurması ya da mülakata girmesine artık gerek kalmıyor.

Bunun yerine öğrenciler hazırladıkları portfolyoları online ortamdan ya da kargo üzerinden üniversitelere ulaştırıyor. Üstelik öğrencilerin hazırladıkları portfolyolar ile istedikleri kadar üniversiteye başvurması serbest. Yani aynı portfolyo ile öğrenciler hem Avrupa hem Amerika hem de Asya bölgesindeki okullara başvuru yapabilir. Yani portfolyolar öğrencilerin maddi ve manevi olarak tüm işlerini kolaylaştırıcı bir etki gösteriyor.

Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Yurt dışı güzel sanatlar okullarının her biri aslında farklı bir kritere sahiptir. Örneğin Avrupa’daki ve Amerika’daki okulların kabul şartları birbirinden farklı olabilmektedir. Hatta aynı ülkede bulunan farklı okulların bile kabulleri farklı olabilir. Bu farklılıklar genellikle okulların portfolyoları incelemesi ile alakalı olur. Yani bir okulun ilgisini çekmeyen bir portfolyo bir diğer okulun ilgisini çekebilir. Bu yüzden öğrencilerin ilk olarak hangi okula ve ülkeye başvuracağına karar vermesi gerekiyor. Hem okulların hem de akademisyenlerin portfolyo üzerinde dikkat ettiği ve üzerinde durduğu bazı konular vardır.

Güzel sanatlar portfolyo örnekleri internet üzerinde çok fazla var. Fakat okullar öğrencilerden yenilikçi ve farklı çalışmalar istiyor. Bu yüzden de internet üzerinden indirilen örnek çalışmalar genellikle yetersiz kalıyor. Öğrencilerin portfolyoları bizzat kendileri hazırlaması ya da bu alandaki uzman kişilerden profesyonel destek alması sürekli önerilmektedir. Okulları tanıyan bir danışman ile okulların dikkatini çekecek portfolyolar hazırlamanız mümkün. Ayrıca yurt dışı güzel sanatlar eğitimi için portfolyolar başvuru sırasında öğrencileri temsil eder. Yani okullar ve akademisyenler öğrenciler hakkındaki tüm bilgilere portfolyolardan ulaşır. Bu yüzden de portfolyoların öğrencilerin yeteneklerini tam olarak yansıtması gerekir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube Kanalından ve web sitesinden bu Amerika güzel sanatlar lisesi eğitimleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Yurt dışı güzel sanatlar okulları için Mentorloops internet sitesinden destek alabilirsiniz. Ayrıca Design House internet sitesini ziyaret ederek de portfolyolar hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar