University of The Arts London Başvuru Şartları Nelerdir?

design-house-istanbul-university-of-the-arts-london-basvuru-sartlari-nelerdir

Farklı yüzyıllarda kurulmuş 6 sanat okulunun birleşimiyle kurulmuş olan sanat okuludur. 2004 yılında ise University of the arts london ismini alarak eğitim hayatına devam etmeye başlamıştır. 19. ve 20. yüzyıllarda ilk olarak kurulan 6 sanat okulu arasında; ‘Saint Martin’s School of Art’, ‘Chelsea School of Art’, ‘London College of Printing’, ‘Central School of Art and Design’, ‘Camberwell School of Arts and Crafts’, ‘College for Distributive Trades’ ve ‘ London College of Fastion’ yer almaktadır.

6 sanat kolejinin tek bir çatı altında toplandığı bu eğitim merkezi, yaklaşık olarak 20 bin öğrenciye eğitim sunmaktadır. Okul içerisinde verilen eğitimler; tasarım, moda, sahne sanatları, iletişim ve medya alanlarından oluşmaktadır. Eğitim merkezinde verilen bölümlerin hem lisans hem de yüksek lisans programları bulunmaktadır. Sanat eğitimi almak için dünyanın en saygın eğitim merkezlerinden biri olan bu okul, uluslararası alanda pek çok öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

University of the Arts London ranking, yani dünya üzerinde bu sanat okulunun sıralaması olarak bilinmektedir. ‘Times Higher Education’ dünya sıralamasında 201. sırada yer almaktadır. Ayrıca ‘QS’ dünya sıralamasında 2. sırada yer almaktadır. Bu okulda eğitim almış ve mezun olduktan sonra pek çok üne sahip olmuş kişiler bulunmaktadır. Bununla beraber bu okuldan mezun olanların çoğu ‘Turner Prize’ adayı olarak kariyer hayatlarına devam etmiştir. Yine tüm bunlara ek olarak okul mezunları ‘Jerwood Photography’ ödüllerine layık görülerek önemli işlere imza atmışlardır.

University of The Arts London Lisans ve Yüksek Lisans Programları

Lisans eğitimi programları ve yüksek lisans eğitim programları okul bünyesinde yer almaktadır. Lisans eğitim programları içerisinde pek çok sanat eğitimi veren bölümler bulunmaktadır. Tiyatro ve Ekran eğitimi veren ‘Theatre&Screen: Set Design for Screen’, resim eğitimi veren ‘Painting’, güzel sanatlar eğitimi veren ‘Fine Art’, moda yönetimi eğitimi veren ‘Fashion Management’, moda-tasarım ve pazarlama eğitimi veren ‘Fashion: Design and Marketing’ bölümleri başta olmak üzere kaliteli eğitimlerden oluşmaktadır.

Okul bünyesinde ayrıca fotoğraf eğitimi veren ‘ Photography’, moda eğitimi veren ‘Fashion’, mimari üzerine eğitimler veren ‘ Architecture: Spaces and Objects’, oyun tasarımı olarak bilinen ‘Games Design’, grafik tasarımı eğitimi veren ‘Graphic Design’, iç mekanları tasarlamaya yönelik olan ‘Interior&Spatial Design’ bölümü, ürün tasarımı eğitimi veren ‘Product Design’, güzel sanatlar ve heykel eğitimi veren ‘Fine Art: Sculpture’ ve mücevher tasarımı eğitimi verilen ‘Jewellery Design’ gibi lisans programları yer almaktadır.

University of the Arts London Hakkında verilebilecek pek çok yüksek lisans programı da bulunmaktadır. Moda iletişimi olan ‘Fashion Communication’, görsel sanatlar ve güzel sanatlar dijital eğitimi veren ‘Visual Arts: Fine Art Digital’, endüstriyel sanat eğitimi veren ‘Industrial Design’, moda ve fotoğrafçılık eğitimi olan ‘Fashion Photography’, iç mekan tasarımı olan ‘Interior&Spatial Design’, güzel sanatlar için ‘Fine Art’, stratejik moda ve tasarım bölümü için ‘Strategic Fashion Marketing’ bölümleri bulunmaktadır.

Yine bu eğitim merkezinde bulunan tekstil tasarımı için ‘Textile Design’, şehircilik ve yenilik mimarlığı için ‘Architecture: Cities and Innovation’, moda girişimciliği ve inovasyon teknikleri için ‘Fashion Entrepreneurship and Innovation’, oyunculuk ve drama eğitimi için ‘Acting- Drama Centre London’, moda tasarımı ve yönetimi için ‘Fashion Design Management’, grafik tasarımı eğitimi için ‘Graphic Design’ ve inovasyon yönetimi için ‘Innovation Management’ bölümleri yer almaktadır. Ayrıca MBA programı içerisinde Executive MBA/Fashion ve LCF MBA bulunmaktadır.

Kabul ve Başvuru Şartları Nelerdir?

University of the arts london başvuruları programların çeşidine göre farklılık göstermektedir. Lisans, yüksek lisans ve MBA programları için içerikler değişmektedir. Lisans programları için başvuru koşulları;

 • Mezun olunan okuldan alınacak lise diploması ve transkript örneği,
 • IELTS sınavından alınan puan, bu puan en az 6.5 olarak belgeyle sunulmalıdır,
 • Kendinizi detaylı bir şekilde anlattığınız CV örneği,
 • Niyet mektubu ve
 • Portfolyo’dur.

Yüksek lisans programları için başvuru koşulları;

 • Mezun olduğunuz üniversiteden alacağınız lisans diploması ve transkript örneği,
 • IELTS puanı 6.5 olmalı,
 • Yanınıza alacağınız CV,
 • Niyet mektubu ve
 • Portfolyo’dur.

MBA programı için başvuru koşulları ise;

 • En az 3 yıl boyunca bir işte çalışmak ve tecrübe edinmek,
 • Üniversiteden mezun olduğunuza dair lisans diploması ve transkript örneği,
 • IELTS dil sınavından en az 6.5 puan almış olmak,
 • CV doldurulmalı,
 • Niyet mektubu ve
 • Portfolyo’dur.

University of the arts london için gerekli olan not ortalaması ve yine gerekli olan taban puanı bulunmaktadır. Öğrencilerden bu sanat okuluna girmeleri için en az %75 başarı sağlamaları istenmektedir. Ayrıca eğitim hakkı kazanacak olan öğrencilerin İngilizce yeterliliklerinin de istenilen seviyede olması gerekmektedir. Bunlara ek olarak öğrencilerin tercih edecekleri bölümlere yönelik portfolyo oluşturmaları da okul tarafından istenilen kriterler arasında yer almaktadır.

Ücretler ve Başvuru Tarihleri

Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için ücretler 18000-23000 İngiliz sterlini arasında değişmektedir. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler içinse bu tutar 20000-26000 İngiliz sterlini arasında seyretmektedir. Son olarak bu sanat okulunda MBA programına katılmak isteyenler içinse fiyat aralığı 18300 İngiliz sterlini ile başlamaktadır. Sınava başvurulacak dönem ve tarihler ise; 15 Ocak ve 1 Haziran olarak gerçekleştirilir.

Londra’daki bu sanat okulunda eğitim almak isteyenler için Londra; şehir ve yaşam standartları açısından da öğrencilere çok fazla fırsat sunmaktadır. Özellikle şehrin başkent olmasıyla beraber hemen hemen her kolaylık bulunmaktadır. İngiltere’nin başkenti olan Londra’da sayısız müze, sanat galerileri ve tiyatrolar yer almaktadır. Yine bu şehirde yer alan çok sayıdaki kültür merkezleri ve kütüphanelerin varlığıyla öğrenciler hem eğitim alanında hem de sanat alanında kendilerine geliştirebilecekleri alanlara sahiptirler. Son olarak ülkede bulunan üniversiteler, parklar ve sosyal yaşam alanlarının varlığı sebebiyle yurt dışından gelen her bir öğrenci için sayısız alternatif sunulmaktadır.

University of the arts london, sanat okulu adından da anlaşılacağı üzere Londra’da yer almaktadır. Londra’da eğitim almak için gelen uluslararası öğrencilerin konaklama konusunda farklı alternatifleri bulunmaktadır. Ülkede bulunan öğrenci yurtlarının yanı sıra ortaklaşa kullanım özelliğine sahip olan öğrenci daireleri de mevcuttur. Öğrenci yurtların ortalama ücreti ise 150-250 İngiliz sterlini arasında değişmektedir.

Ancak ortaklaşa kullanılan dairelerin fiyatları öğrenci yurtlarına oranla daha makul fiyat aralığında seyretmektedir. Tüm bunlara ek olarak günlük ihtiyaçlarınızı karşılama, yol, okul masrafları gibi harcamalara ise aylık ortalama verilecek tutar yaklaşık 300-400 İngiliz sterlini arasında olmaktadır.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için Design House İstanbul ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca yurt dışında eğitim için gerekenler hakkında bilgileri aba Yurt Dışı Eğitim’den alabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar