Sanat Okulları İçin Portfolyo Nasıl Hazırlanmalı?

design-house-sanat-okullari-icin-portfolyo-nasil-hazirlanmali

Yurt dışında sanat eğitimi hedefleyenler sanat okulları için portfolyo konusunu iyi bilmek durumundalar. Çünkü en iyi sanat okullarında eğitim almak için başarılı bir portfolyoya sahip olmak gerekiyor. Sanat okullarına, dünya genelinde yoğun bir başvuru olduğu için de öğrencilerin portfolyo sürecinde biraz titiz davranmaları oldukça önemli. Kabul sürecinde başarılı olmak isteyen öğrenciler, portfolyo hazırlık aşamasında profesyonel destek alabilirler. Alınan profesyonel destek sayesinde dikkat çekici portfolyolara sahip olmak mümkün olabilir.

Sanat Eğitimi Kabulleri İçin Hazırlanan Portfolyolar Nasıl Olmalı?

Sanat eğitimi kabulleri için hazırlanan portfolyoların, başvuru yapan adayı doğru yansıtan bir çalışma olmasına dikkat edilmelidir. Portfolyo içerisinde, adayın yetenekli olduğu alanlara yönelik projelere yer verilebilir. Tüm çalışmalar yeterli miktarda görsel ile desteklenmelidir. Sanat okulları için portfolyo çalışmaları, özgün bir yapıda hazırlanmalıdır. Benzer ya da kopya çalışmaların kabul sürecinde öğrencilere hiçbir fayda sağlamayacağı bilinmelidir.

Portfolyo hazırlarken çok sayıda projeye yer vermek doğru değildir. Öğrencinin yeteneklerini yansıtan en iyi projelere yer verilmelidir. Bu anlamda en iyi projeler, portfolyoda bulunmalıdır. Portfolyoda yer alan çalışmaların çok eski tarihli olmamasına da dikkat edilmelidir. Çok eski tarihli projelerin, kabul komisyonlarında pek de önem verilen çalışmalar değildir. Adayın yetenekleri ortaya koyan birkaç proje, portfolyoda yer alması adına yeterlidir.

Portfolyolar Dijital Olarak Hazırlanabilir mi?

Başvuru yapılan okulun tercihine göre portfolyolar dijital olarak da sunulabilmektedir. Başvuru yapılan okulun talepleri göz önüne alınmalıdır. Eğer portfolyo sunumu dijital ortamda değil de fiziki olarak sunulacaksa portfolyonun doğru formatta hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Çünkü fiziki olarak hazırlanacak portfolyoların bilgisayar formatında olması, çıktı aşamasında görsellerin kalitesiz olmasına neden olabilir. Dijital sunumlarda, sunuma uygun bir formatta dosya uzantısı belirlenmelidir.

Portfolyolarda dikkat edilmesi gereken bir başka husus da çalışmanın “içindekiler” bölümüdür. Bu bölümde projelere yönelik doğru sayfa sayısı verilmesine dikkat edilmelidir. Çalışmanın tamamını kapsayan bir içindekiler kısmı hazırlanmalıdır.

Sanat okulları için portfolyo hazırlayacakların profesyonel bir destek alarak bu süreci başarı ile tamamlamaları tavsiye edilebilir. Bu süreçte Design House İstanbul, öğrencilere portfolyo konusunda destek olmaktadır. Yurt dışında sanat eğitimi için gerekenler hakkında daha fazla bilgiyi aba Yurt Dışı Eğitim’den edinmeniz de mümkündür.

Related Posts