Portfolyo Hazırlama Sürecine Değer Katan Tavsiyeler

design-house-portfolyo-hazirlama-surecine-deger-katan-tavsiyeler

Güzel sanatlar, tasarım ve mimarlık eğitimi almak isteyenler portfolyo hazırlama sürecinde bazı hususlara dikkat etmeliler. Portfolyolar, kabul sürecinde başvuruların başarı kazanmasını sağlayan özelliklere sahip olmalı. Öncelikle dikkat çeken bir portfolyo için giriş bölümünün özenli bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Portfolyo hazırlık sürecinde yapılan en büyük hatalardan biri olarak belki de giriş kısmına gerekli özenin gösterilmemesi örnek olarak verilebilir. Başvuru aşamasında bir portfolyo adına dikkat çeken ilk unsurun çalışmanın giriş kısmı olduğu unutulmamalı.

Portfolyo Hazırlama Aşamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Portfolyo çalışmaları sırasında herhangi bir kabul almak isteyen adayların dikkat etmeleri gereken bir diğer husus da çalışmaların içeriği olmakta. Çalışmalarda yer alan görseller, çalışmayı boğmayan bir yoğunlukta olmalı. Ayrıca görselleri açıklayan metinlere de portfolyoda muhakkak yer verilmeli.

Portfolyo hazırlama sürecinde dikkat edilmesi gereken bir başka konu, çalışmaya her projenin eklenmemesi… Kabul almak isteyen bir aday, portfolyo hazırlarken daha önce tasarlamış olduğu tüm projelere portfolyoda yer verme eğiliminde olmakta. Bu yaklaşım doğru olmadığını söylemeliyiz.

Portfolyoda yalnızca kabul alınmak istenilen alana yönelik projelere, yalnızca yeterli miktarda yer verilmeli. Daha çok çalışmaya yer verildiğinde bu durum kabul almak için adayın daha çok şans elde edeceği anlamına gelmiyor.

Portfolyoda Çok Eski Tarihli Çalışmalara Bulunabilir mi?

Portfolyoların güncel çalışmaları içermesi kabul sürecinde son derece önemli. Kabul komisyonundakiler için güncel tarihli çalışmalar, adayın mevcut yeteneğini daha doğru bir şekilde ortaya koymakta. Bu nedenle 3 seneye kadar olan çalışmalara portfolyoda yer verilebilir. Daha uzun tarihli çalışmalara yer verilmemesi tavsiye edilebilir.

Portfolyolar, adayların yeteneklerini ve hayal dünyasını yansıtan özel çalışmalar olarak dikkate alınmakta. Bu nedenle herhangi bir çalışmayı kopyalamaktan ziyade adaylar, kendilerini yansıtan özgün çalışmalara portfolyoda yer vermeliler. Yani dikkat çekici bir portfolyo için dikkat edilmesi gereken önemli unsur özgünlük kavramı.

Yurt dışında eğitim ya da kariyer hedefi olanlar için portfolyoların önemi daha da fazla. Yurt dışından kabul almak isteyenler profesyonel bir portfolyo hazırlayarak kabul şanslarını artırabilirler.

Portfolyo hazırlama sürecinde profesyonel bir destek almak için Design House İstanbul ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak istiyorsanız aba Yurt Dışı Eğitim’den destek alabilirsiniz.

Related Posts