Parsons School of Design Nasıl Bir Eğitim Veriyor?

design-house-parsons-school-of-design-nasil-bir-egitim-veriyor

Başarılı bir portfolyo hazırlayarak kaliteli bir tasarım okulunda eğitim almak isteyen öğrencilerin adresi Parsons school of design olmakta. 1896 yılında eğitim hayatına başlayan okul, bugün tasarım eğitimlerinde hakim bir konumda bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde yer alan okul; güzel sanatlar, tasarım, moda, fotoğrafçılık, illüstrasyon, grafik tasarım, mimarlık ve çevre bölümlerinde kaliteli eğitimler vermekte.

Benzersiz bir moda eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin de dikkatini çeken Parsons Design, çok sayıda ünlü ismi de mezun etmiş durumda. Okuldan mezun olan ünlü isimler arasında; Tom Ford, Marc Jacobs, Anna Sui, Jason Wu, Donna Karan, Doo Ri Chung, Steven Meisel, Carmen Marc Valco yer alıyor. Okula kabul almak isteyen öğrencilerin başarılı bir portfolyo hazırlamaları son derece önemli sayılıyor.

Parsons School of Design Başvuru Şartları Neler?

Parsons Design’da eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikle yeterli dil puanına sahip olmaları gerekiyor. Bu anlamda; TOEFL, IELTS, PTE ve Duolingo sınav sonuçları Parsons school of design tarafından kabul ediliyor. Anadili İngilizce olan ve bazı koşullarda İngilizce ağırlıklı eğitim almış olan öğrencilerden dil sonucu talep edilmemekte.

Sonuç olarak lisans başvuruları için TOEFL IBT için 92 puan, IELTS’ten 7.0 puan, Duolingo’dan 115 puan ve PTE’den de 63 puana sahip olmak gerekiyor. Güzel sanatlar lisans programına hazırlık eğitimi için yapılan başvurular için okul tarafından TOEFL’dan 100 puan talep edilmekte.

Okulda önlisans ve lisans sonrası eğitimler de veriliyor. Önlisans programlarına başvurmak isteyen öğrencilerden talep edilen dil puanı, lisans programlarına göre biraz daha düşük. Uygulamalı bilimlerde önlisans başvurusu yapmak isteyenler için TOEFL IBT’den 79, IELTS’ten 6.5, Duolingo’dan 105 ve PTE’den 53 puan yeterli kabul ediliyor. Parsons tasarım okulunda master programları için talep edilen dil puanları da şöyle: TOEFL IBT 92, IELTS 7.0, Duolingo 115 ve PTE 63.

Ancak öğrencilerin sınav sonuçları ne olursa olsun Parsons school of design kabul sürecinde öğrencilere kendi bünyesinde dil testi uyguluyor. Okul, öğrencilerin eğitim sınıflarına katılmadan önce sahip oldukları mevcut dil seviyesini ölçmek için bu durumu uyguladığını belirtiyor. Çünkü  okul yönetimi, Parsons’daki sert eğitimlere öğrencilerin ne kadar hazır olduklarını bilmek istiyor. Lisans öğrencileri için portfolyo ve akademik gereksinimleri karşılayan öğrenciler için dil konusunda şartlı kabul hakkı mevcut.

Başvurularda Transkript Sunuluyor mu?

Parsons tasarım okuluna başvuru sırasında transkript sunumu da gerekli olanlar arasında yer alıyor. Okulun lisans ve ön lisans programlarına başvuran öğrenciler eğer lise eğitimlerini Amerika’da tamamlamamışlarsa World Education Service (WES) ya da resmi olarak NACES onaylı bir transkript değerlendirmesine sahip olmalılar. Bu sürecin dışında tutulan bazı liseler mevcut olmakla birlikte, bu konu hakkında okul idaresinden bilgi almak gerekiyor.

Parsons School of Design Fiyatı Nedir?

Parsons’da eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan bir diğeri de Parsons okulunun eğitim ücretleri olmakta. Parsons’da eğitim almak isteyen öğrenciler için eğitim alacakları bölümün fiyat konusunda belirleyici olduğunu söylemeliyiz. Lisans, önlisans ve master programları için talep edilen eğitim ücreti değişmekte. Bölümler arasında da kredi başına ya da dönem başına ücret talep edilebiliyor. Genel olarak programlar, sömestr başına göre ücretlendirilmekte.

Öğrenciler arasında 12 krediden daha az ders alanlar, yarı zamanlı olarak değerlendirilmekte ve kredi başına ücretlendirilmekte. Derslerin kredileri 1.199 dolar ile 1.743 dolar arasında değişiyor. Dersler ise en az 12 kredi olurken en fazla 21 kredi şeklinde sunulmakta. Bu durumda sömestr ücretleri de 17.676 dolar ile 25.851 dolar arasında oluşuyor.

Parsons school of design eğitim için başka ücretler de talep ediyor. Bu ücretlerin başında 150 dolarlık bir oryantasyon eğitim ücreti bulunuyor. Ayrıca uluslararası öğrenciler de her sömestr için 90 dolar ödemekle yükümlü. Öğrenciler başvuru sırasında 50 dolar ücret yatırıyor.

Öğrenciler eğitim süresince beslenme için ücret karşılığında beslenme programı tercihi yapabiliyor. Okul bünyesinde öğrencilere 4 farklı beslenme planı sunuluyor. Bunlar içerisinde en kapsamlı beslenme programı 3 öğün olarak veriliyor ve ücreti de sömestr başına 3.200 dolar. Kampus içerisinde kalan öğrenciler otomatik olarak 1 numaralı beslenme programına dahil olmakta.

Parsons school of design kabulü için gerekli olan hazırlık süreci hakkında Design House İstanbul ile iletişime geçebilirsiniz. Güncel konularda hazırlanan videolara ulaşmak için de Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Benzer Yazılar