Mentorloops İle Amerika’daki Sanat Okulları İçin Kabul Alın!

design-house-mentorloops-ile-amerikadaki-sanat-okullari-icin-kabul-alin

Sanat alanına ilgi duyan öğrenciler için Amerika’daki sanat okulları oldukça önemli bir yere sahiptir. Sanat üniversiteleri son yıllarda büyük bir ilgi görmeye başladı. Pek çok ülkede verilen sanat eğitimi bu durumu oldukça tetikledi. Dünyada değişmeye başlayan eğitim sistemi ile birlikte sanat gibi alanlar oldukça ön plana çıktı. Bir diğer yandan yurt dışı eğitimlerinin de kolaylaşması bazı alanların yayılmasına neden oldu. Öğrenciler farklı ülkelerde eğitim almaya başladıkça farklı bölümleri keşfetti.

Yurtdışı sanat okulları da bu sayede tüm dünyada yayıldı. Özellikle öğrencilerin yıllar boyunca Amerika’yı tercih etmesi bu ülkedeki bölümlerin hızlı yayılmasına neden oldu. Amerika uzun bir süre öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülke oldu. Bunun arkasında aslında pek çok sebep buluyor. Öğrencilerin kolay bir eğitim alabilmesi için sunulan imkanlar Amerika’da oldukça fazla. Son dönemlerde Avrupa ülkeleri bu konuda Amerika’yı yakalasa da Amerika hala önemli bir yere sahip.

Örneğin Hollanda’daki sanat okulları 2010’lu yıllarda popüler olmaya başladı. Fakat Amerika’da bulunan sanat okullarına olan ilgi onlarca yıl öncesinden başlamış durumda. Bu yüzden de Amerika’daki okullar oldukça gelişmiş ve farklı imkanlara sahiptir. Sanat hizmeti veren okul sayısı da oldukça fazladır. Okulların öğrenci kabullerinde de sistem pek çok ülkeye göre çok daha oturmuştur.

Amerika’daki Sanat Okulları Neden Çok Fazla İlgi Görüyor?

Dünyanın en iyi sanat okulları Amerika’da çok fazla bulunmaktadır. Özellikle New York bölgesinde olan sanat okulları dünyada büyük ilgi duyuyor. Sanat okullarına insanlar genellikle ön yargılı yaklaşıyordu. Çünkü sanat okullarının gerek iş gerek ise eğitim olarak diğer okullardan eksik olduğu düşünülmekteydi. Ülkemizde de sanat alanına olan ilgi geçen yıllarda oldukça düşüktü. Bu okullarda okuyan öğrencilerin farklı işlerde çalışması ya da sanat alanının geleceğinin olmadığına dair düşünceler bu durumu destekledi.

Fakat başta Amerika olmak üzere pek çok ülke sanat alanının potansiyelini fazlası ile göstermeyi başardı. Gelişen teknolojiye ayak uydurma bu konuda verilecek en iyi örneklerden bir tanesi. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sanat gibi alanların kaybolacağı tahmin edilmekteydi. Fakat Amerika’daki sanat okulları aslında sanat alanının ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. Ayrıca sanat alanının yapay zeka gibi günümüz teknolojileri ile başarılı bir şekilde birlikte kullanıldığını gösterdi. Dünyada sanat alanını diğer meslek ve teknolojilerde en iyi kullanan üniversiteler Amerika’da bulunuyor.

Bu durumda aslında Amerika’daki okulların sanat alanında nasıl bir eğitim verdiğini gösteriyor. Dünyaya örnek olacak bir eğitim sistemine sahip olan Amerika’daki okullar son derece yenilikçi bir sanat eğitimi veriyor. Öğrenciler bu okullarda aldıkları eğitim ile iş hayatına da fazlası ile hazırlanıyor. Amerika güzel sanatlar üniversiteleri hangi alanda okursanız okuyun en iyi imkanları da size sunuyor. Öğrenciler her zaman en son ve en kaliteli ürünleri kullanabilmektedir. Bu durumda başarılı bir eğitim sistemine ek olarak kaliteli bir eğitim ortamı sunmaktadır.

Amerika’daki sanat okulları sadece eğitim konusunda başarılı değil. Aynı zamanda iş imkanları ile de hemen dikkat çekiyor. Dünyanın önde gelen sanat firmaları ya Amerika’da ya da Amerika’da bir ofise sahip. Bu firmalar da Amerika’da sanat okullarının verdiği eğitimin farkında. Bu yüzden de buradaki üniversiteler ve öğrenciler bu firmalar tarafından yakından takip edilmektedir. Başarılı olan öğrenciler gerek stajyer olarak gerek ise mezuniyet sonrası normal bir çalışan olarak buralarda çalışmaya hak kazanıyor.

New York bölgesinde sanat okulları oldukça gelişmiştir. Dünyanın önde gelen pek çok sanat okulu New York’ta bulunur. Özellikle bu bölgede iş ve eğitim imkanları fazlası ile gelişmiştir. Amerika’daki sanat okulları ayrıca çok fazla tecrübeye de fırsat veriyor. Bu fırsatlara örnek olarak ülkedeki sanat etkinlikleri gösterilmektedir. Dünyanın önde gelen sanat etkinlikleri Amerika’da gerçekleştiriliyor. Bu sayede de öğrencilerin bakış açılarını geliştireceği çok fazla fırsat ortaya çıkar.

Gelecekte Sanat Alanı Nasıl Şekillenecek?

Sanat okulları ve okulların geleceği yapay zeka ve veri bilimi gibi alanların gelişmesi ile büyük bir soru işareti yaşadı. Çünkü bu tarz teknolojiler hayatımızın her alanını etkiledi. Etkilemekten farklı olarak bu teknolojiler geleceği de şekillendiriyor. Pek çok mesleğin ve iş alanının geleceği bu teknolojilerin elinde. Sanat alanının da bu yüzden kaybolacağı öngörülmekteydi. Çünkü sanat ve teknoloji genellikle bir arada kullanılmayan ve birbirinden alakasız olan farklı meslek grubuydu.

Fakat yapay zeka sanat alanının kaybolmasına neden olmadı. Aksine sanat alanı bu teknolojiler sayesinde farklı bir perspektif yakalamayı başardı. Başta Amerika’daki sanat okulları olmak üzere yeni teknolojileri sanat ile başarılı bir şekilde entegre etti. Artık öğrenciler yapay zeka ve veri bilimi ile çok farklı sanat eserleri ortaya çıkarabiliyor. Ayrıca bu teknolojiler ile entegre edilmiş bir sanat eğitimi alamayan öğrenciler ise gelecekte büyük sorunlar yaşıyor. Bu durum aslında Amerika’da verilen sanat eğitiminin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Amerika’da Sanat Eğitimi Almak İçin Zor Mu?

Günümüzde başarılı bir eğitim almak zorlu bir süreçtir. Bu zorluk aslında alınacak profesyonel destekler ile kolaylaşabilir. Fakat Amerika gibi bir ülkede eğitim almak için öğrencilerin bazı zorlukların farkında olması gerekiyor. Bu zorluklardan bir tanesi okul ücretleridir. Amerika’da eğitim çoğu ülkeden pahalıdır. Sanat okullar ücretleri 20 bin dolar ve 45 bin dolar arasında değişebilmektedir. Bu ücret sadece ülkemiz için değil Amerikan vatandaşları için de son derece yüksek.

Bu yüzden de Amerika’daki sanat okulları ve diğer okullar ücretleri ile sürekli gündeme geliyor. Amerika’da okumak isteyen öğrenciler bu yüzden burslara çok ihtiyaç duyuyor. Bu ihtiyaç da burslara olan ilgiyi arttırıyor. Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler zaten büyük bir rekabete girmiş oluyor. Buna ek olarak bir de öğrencilerin burs için bu rekabete girmesi gerekiyor. Öğrencilerin profesyonel bir destek alması da bu yüzden onlara büyük avantajlar sağlıyor.

Bir diğer yandan okullarda da büyük bir rekabet var. Okullarda dikkat çeken öğrenciler hem akademik hem de profesyonel olarak dikkat çekiyor. Bu durum da aslında kimi öğrenciler için zorluk oluşturuyor kimi öğrenciler için ise kolaylık oluşturuyor. Amerika’daki sanat okulları gibi Amerika’daki sosyal hayatta başta Avrupa ülkeleri olmak üzere oldukça yüksek. Bu da öğrencilere maddi olarak zorlu çıkarabilmektedir.

Amerika’da Sanat Eğitimi Almak İçin Gerekenler Neler?

Amerika’daki sanat okulları için yoğun bir çalışmanın yanında bazı ekstra çalışmalar da gerekiyor. Eskiden uluslararası üniversitelerde eğitim almak için yüksek sınav puanları isteniyordu. Fakat günümüzde öğrencilerin sınavlardan daha fazlasını yapması gerekiyor. Öğrencilerin ilk etapta TOEFL ve IELTS gibi sınavlardan iyi bir İngilizce puanı alması lazım. Okullardaki eğitimin tamamı İngilizce olduğu için dil puanları zorunlu bir ihtiyaç. İstenilen puan aralıkları ise okuldan okula göre farklılık gösteriyor.

Fakat İngilizce puanınız yeterli olmasa bile üniversiteler bu konuda öğrencilere kolaylık sağlıyor. Yeterli İngilizce puanı olmayan öğrenciler için hazırlık programları mevcut. Öğrenciler bir yıl önce hem İngilizce eğitim hem de sanat eğitimi alarak okula hazırlanıyor. Amerika’ya yeni gelen öğrenciler için aslında bu hazırlık programları oldukça avantajlı. Öğrenciler bu sayede hem okulu hem de ülkenin kültürünü tanıyor. Ayrıca İngilizcelerini de önemli bir ölçüde geliştiriyor.

İngilizce puanı ya da hazırlık sürecine onay olmak tek başına yeterli değil. Amerika’daki sanat okulları ayrıca öğrencilerden bir de portfolyo istiyor. Portfolyolar genel olarak tüm sanat okulları için olmazsa olmaz kriterlerden bir tanesi. Portfolyo üniversitelerin öğrencileri yakından tanıması ve onların yeteneklerini bilmesi için kullanılan bir başvuru modelidir. Öğrenciler yeteneklerini, becerilerini ve tecrübelerini anlatan bir portfolyo hazırlamalıdır. Sanat okulları bu portfolyolar sayesinde öğrenciler hakkında her şeyi öğrenir.

Portfolyo konusu pek çok öğrencinin ikinci plana attığı bir konu. Fakat zaman zaman portfolyolar sınavlardan bile önemli oluyor. İngilizce sınavlardan alınan düşük puanlar hazırlık süreçleri ile atlatılabilmektedir. Fakat başarısız portfolyoların yanlış hazırlanması demek öğrencinin direkt olarak üniversiteden ret alması anlamına geliyor. Hatalı portfolyoların bir dönüşü yok. Bu yüzden öğrencilerin bu konuya dikkat etmesi gerekir. Özellikle üniversiteleri yakından tanıyan firmalardan destek alması onları pek çok rakibinden ayırır.

Ülkemizde bu konuda hizmet veren firma sayısı oldukça az. Ya da diğer bir tabir ile öğrenciler ile özel olarak ilgilenen ve onların yeteneklerine göre hazırlık yapan firma yok. Mentorloops firması ise bu konuda öğrencilerin sorunlarını ortadan kaldırıyor. Amerika’da Silikon Vadisi içerisinde kurulan Mentorloops sadece ülkemizde değil dünyada da bu alanda öncü bir firma. İzlediği profesyonel ve farklı yollar ile bu alanda Mentorloops eğitim dünyasına yeni bir soluk getirdi. Bu sayede kısa sürede büyük başarılar yakaladı.

Amerika’daki Sanat Okulları: Mentorloops ve Yurt Dışı Okulları

Doç. Dr. Gamze Sart, Asrın Sevinç ve Aleks Göllü öncülüğünde kurulan Mentorloops sadece sanat okulları için hizmet vermiyor. Amerika’daki sanat okulları da dahil olmak üzere dünya üzerindeki tüm okullar için Mentorloops hizmet vermektedir. Henüz yeni kurulmasına karşın Mentorloops büyük bir başarı yakaladı. Dünyanın en iyi üniversitelerine Mentorloops onlarca öğrencisini göndermeyi başardı. Toronto, Amsterdam, Harvard, Oxford ve Stanford gibi okullardan Mentorloops öğrencileri kabul aldı.

Mentorloops her öğrenci için özel bir yol izliyor. Amerika’daki sanat okulları gibi okulların her biri için özel bir başvuru süreci yönetiliyor. Öğrencilerin yetenekleri, becerileri ve istekleri özel olarak değerlendirilmekte ve ona göre üniversitelere başvurular yapılmaktadır. Bu süreçte öğrenciler Mentorloops bünyesindeki Mentorlar ile eşleşiyor. Mentorların her biri kendi alanında uzman ve profesyonel kişilerdir. Yani Mentorloops öğrencileri ile birlikte mentor – menti ilişkisi sürdürüyor.

Bu durum da beraberinde öğrencilere hayat boyu öğrenme imkanı sunuyor. Ayrıca Mentorloops sadece üniversite başvurularında öğrencilere yardımcı olmuyor. Aynı zamanda mentorluk hizmeti, online ders, web tasarım, burs ve staj gibi konularda da öğrencilerin yanında oluyor. Tüm bu hizmetleri ile Mentorloops öğrencilerin okul süreçlerindeki tüm zorlukları kolayca aşmasına yardımcı oluyor. Bunlara ek olarak öğrencilerin okul sonrası için de Mentorloops hizmetleri mevcut. İş kurma, staj kurma ve iş bulma gibi konularda da Mentorloops firması öğrencilere en büyük destek ve hizmeti veriyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek Avrupa daki sanat okulları hakkında detaylı videolar bulabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret ederek de yurtdışı sanat okulları hakkında bilgilendirici blog yazıları okuyabilirsiniz. Mentorloops firmasının Amerika’daki sanat okulları hizmetlerinden hemen yararlanmak için Mentorloops internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar