Maryland Institute College of Art

design-house-maryland-institute-college-of-art

Amerika’da kaliteli bir sanat eğitim arayanlar için bir diğer önemli okul da Maryland Institute College of Art (MICA) olarak değerlendirilmektedir. 1826 yılında kurulan MICA, Amerika’da eğitim veren en eski sanat okulları arasında yer almaktadır. MICA, özel bir stüdyo sanat okulu olarak rekabetçi bir kabul sürecine sahiptir.

Okulun kabul oranları her yıl değişiklik göstermekle birlikte genel olarak %60-70 arasındadır. Kabul sürecinde öğrencilerin sahip oldukları dil puanı, SAT ve ACT skorları, lise diploma puanları vb. gereksinimler talep edilmektedir.

Eğitim dili İngilizce olduğu TOEFL ve IELTS sınav sonuçları başvuru sürecinde işlevsel olmaktadır. Okulda kaliteli bir eğitim verilmekle birlikte eğitim fiyatları ülke geneline göre biraz yüksektir.

Maryland Institute College of Art Fiyatları Nasıl?

MICA, lisans eğitimlerinin yanı sıra master programları da sunmaktadır. 2019 yılı verilerine göre okulda eğitim alan lisans öğrencisi sayısı 1.824 iken master programı öğrenci sayısı da 379 olarak gerçekleşmiştir. Maryland Institute College of Art fiyatları, eğitim alınan programa göre değişiklik göstermektedir.

Okulda eğitim almak isteyen öğrenciler yıllık yaklaşık 50 bin dolarlık bir eğitim ücretini ödemek durumundadırlar. Bu eğitim ücreti, Amerika genelinde eğitim veren sanat okullarına göre biraz pahalıdır. Amerika’da sanat eğitimi veren okulların ortalama eğitim fiyatı yaklaşık 30 bin dolar düzeyindedir. Ancak, başarılı ve yetenekli öğrencilerin okuldan burs alarak eğitim maliyetlerini azaltmaları mümkündür.

Çünkü eğitim ücretlerine konaklama ve yemek maliyetleri de eklendiğinde uluslararası öğrenciler için maliyetler oldukça artmaktadır. Konaklama ve yemek maliyetleri de eğitim ücretlerine eklendiğinde toplam eğitim maliyeti yaklaşık 70 bin doları bulmaktadır.

Kabul Almak İçin Neler Yapılmalı?

MICA’dan kabul almak isteyen öğrenciler öncelikle TOEFL ve IELTS sınavından yüksek bir puan almalıdır. Ayrıca öğrencilerin lise not ortalamalarını da yüksek tutmaları gerekmektedir. Başvuru sürecinde öğrencilerden sanat ve tasarım bölümleri için portfolyo talep edilebilmektedir. Portfolyolar, öğrencilerin yeteneklerini ortaya koyan projelerden oluşmalıdır. Portfolyo hazırlama sürecinde uzman desteği almak da dikkat çekici çalışmalar hazırlamak adına önemlidir.

Maryland Institute College of Art için gerekli olan portfolyoları Design House İstanbul’un profesyonel desteği ile hazırlayabilirsiniz. Yurt dışında eğitim için gerekli olan sınavlara hazırlık sürecinde aba Academy’den destek alabilirsiniz.

Related Posts