Etkili Bir Tasarım Portfolyosu Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

design-house-istanbul-etkili-bir-tasarim-portfolyosu-hazirlarken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Tasarım portfolyosu bu alanda profesyonel olarak çalışmak isteyen ya da kendisinden söz ettirmek isteyen kişiler için olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. Çünkü günümüzde portfolyo tasarımcıların ya da benzer alanlarda faaliyet gösteren kişilerin bir elçisi ya da kişinin o alandaki etkinliğini gösteren bir imzasıdır. Ayrıca başarılı ve etkili bir portfolyo sizin büyük firmalardan ya da bu alanda uzman kişilerin dikkatini çekmenizi sağlayacak en önemli ara yüz olarak görülmektedir.

Eğer siz de etkili bir izlenim bırakarak dikkat çekmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken portfolyonuzu tasarlamak ve hayata geçirmek olmalıdır. Portfolyo nedir sorusuna cevap bularak bu konuda ilk adımı atmalısınız. Portfolyo kısaca sizin vizyonunuzu ve yeteneğinizi ifade eden bir tasarım ya da imza olarak ifade edilebilir. Portfolyonuzun ilk olarak sizin kişiliğinizi, yetkinliğinizi ve yeteneğinizin karşı tarafa açık bir şekilde ifade etmek için kullanılır. Sizin portfolyonuzdan etkilenen kişi ya da kişiler sonraki aşama olarak sizin ile yüz yüze tanışmak isteyecektir.

Portfolyonuzun başarıya ulaşması ve görevini tam olarak tamamlayabilmesi için ilk olarak etkili bir portfolyo hazırlamanın önemli noktalarını bilmeniz gerekmektedir. Bu noktaları bildikten sonra tasarımcılar kendi yetkinlik ve kişiliklerine göre en uygun portfolyoyu hazırlamaya başlayabilirler. Biz de Design House ekibi olarak tasarımcıların etkili bir portfolyo hazırlarken nelere dikkat etmesi gerektiğini ve hangi konulara önem vermesi gerektiğini sizler için yazdık.

1 – Etkili Bir Tasarım Portfolyosu İçin İddialı Başlangıç Yapmak

Başvurduğunuz tasarım firması ya da ajansı medikal alandan stant tasarımına kadar pek çok alanda faaliyet gösteriyor olabilir. Sizin de bu firmaya hazırlayacağınız portfolyo içerisinde bu alanlardaki faaliyetlerinize ilk olarak yer vermeniz oldukça önemlidir. Daha sonra ise diğer alanlarda yaptığınız çalışmaları kapsamlı bir şekilde anlatan kısımları portfoluyonuza yerleştirebilirsiniz. Ayrıca portfolyo hazırlama işlemi başvurduğunuz yerin istek ve ihtiyaçlarını bildiğiniz şekilde daha kolay hazırlanabilir.

2 – Projeleriniz Kendi Kendilerini Anlatsın

Portfolyonuzun ilk başında dikkat çeken ve yıldız bir proje yerleştirin. Daha sonra ise başka bir çarpıcı proje, model ve foto gibi yaklaşımlar ile projelerinizi sonlandırın. Her iş yerine aynı portfolyoyu göndermek yerine her yere özel olarak hazırlanmış farklı porfolyolarınızı yollamanız çok daha etkili olacaktır. Kısaca tasarım portfolyosu firmaya özek olarak hazırlanmalıdır. Bu sayede şirketlerin dikkatini çok daha kolay olarak çekebilirsiniz. Ayrıca özellikle başvurduğunuz alana özel projelere bu portfolyo içerisinde geniş yer vermeniz de sizin için oldukça etkili olacaktır. Bu anlamda bir hikaye ile sunulan projeler her zaman çok daha etkili olmaktadır.

3 – Temel Anlatıma Yakın Kalmak

Projeleri aşırı derecede süslemek yerine daha yalın sunmalısınız. Projeleri geniş bir bakış açısı ile görülecek şekilde tasarlayarak projenizin tüm sorulara cevap vermesini sağlayabilirsiniz. Projenin her türlü aşamasına yer vermek projenin hem sunumunu güçlendirir hem de dikkat çekiciliğini oldukça arttırır. Fakat tüm bunları yaparken dinleyicileri boğmadan ve sıkmadan uygun bir sunum gerçekleştirmelisiniz. Tasarım portfolyosu içerisinde araya yerleştirilecek küçük dikkat çekici ve yenilikçi bilgiler ile kişilerin sunuma olan dikkatini arttırabilirsiniz.

4 – Etkili Bir Tasarım Portfolyosu: Portfolyonun Sizi Anlatabilmesi

Portfolyoyu yolladıktan sonra portfolyonuzu okuyan kişi sizin hakkında hiçbir şey bilmiyor olacak. Bu yüzden portfolyonuzu okuyan kişi yavaş yavaş sizin hakkınızda bilgilere ulaşıyor ve sizi tanımaya başlıyor olacak. Bu yüzden portfolyonuzun sizi tamamen ifade etmesine ve şirketin sizin hakkında bilmesi gerektiği şeyleri anlattığına emin olmalısınız. Örnek vermek gerekirse web tasarım için yolladığınız bir portfolyo sizi endüstriyel tasarım alanında öne çıkarıyor bile olsa bu oldukça gereksiz ve yanlış bir portfolyo tercihi olmaktadır. Çünkü şirket sizin web tasarım hakkındaki yetkinlik ve özelliklerinizi bilmek istemektedir.

5 – Etkili Bir Tasarım Portfolyosu: Anlatmak Yerine Göstermek

Tasarım portfolyosu içerisinde dikkat ettiğiniz ya da etmediğiniz her adım sizin hakkında bir şeyleri şirketlere ifade eder. Bunun bilincinde olduğunuz takdirde her ayrıntıya özellikle dikkat ederek istediğiniz mesajın şirkete ulaşmasını kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Başarılı mimari portfolyo örnekleri incelendiği zaman bu işin nasıl başarılı bir şekilde yapıldığını görebilirsiniz. Yapacağınız abartılı süslemeler ya da benzer işler sizin dikkat dağıtıcı bir özelliğiniz olduğunu düşündürerek size karşı negatif bir düşünce ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca bu ayrıntılar ile işinizdeki başarıları anlatarak değil göstererek daha güçlü bir etkiye sahip olabilirsiniz.

6 – Eleştirilere Açık Olun

Tüm işlemlerinizi hallettikten sonra oluşturduğunuz tasarım portfolyosu için objektif bir inceleme yapın. Sizi hiç tanımayan kişinin bu portfolyoyu okuyarak nasıl bir izlenime sahip olabileceği hakkında fikir yürütün. Ayrıca rakiplerinizi de tahmin ederek bu portfolyonun sizin için yeterli olup olmadığını da bakabilirsiniz. Daha sonra ise hazırladığınız bu portfolyoyu alanınız ile alakası olmayan birisine sunarak aklına takılan soruları ve anlamadığı yerleri sorarak bir geri bildirim almak oldukça önemlidir. Bu sayede anlatmak istediklerimizin tamamen karşıya iletilip iletilmediğini fark edebilirsiniz.

7 – Sizi Hemen Eleyebilecek Teknik Hatalar

Portfolyonuz çok uzun ise CV’den hemen sonra index koyarak kolay ve etkili bir akış sağlayabilirsiniz. Ayrıca gönderdiğiniz dosyanın çok büyük dosyalardan oluşmamasına dikkat etmelisiniz. Portfolyo içerisinde görsel ve yazı dengesi de dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır. CV için gönderilecek resmin samimi ve ciddi olması oldukça dikkat edilen noktalardandır. Samimi ve ciddi bir anlatın portfolyonun bütünü için de oldukça önemlidir. Tüm bunlara ek olarak iletişim bilgileri portfolyo içerisinde çok fazla unutulan ya da eklenmeyen bir konudur. Fakat özellikle geri dönüş alabilmek adına bir iletişim kesinlikle tasarım portfolyosu içerisinde bulunmalıdır.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek portfolyo nedir ve hangi meslek sahibi kişilerin portfolyo oluşturması gerekir gibi konular ile alakalı çekilen videolara ulaşabilirsiniz. Design House internet sitesini ziyaret ederek de tasarım portfolyosu hakkında ve diğer alanlardaki portfolyolar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar