California College of the Arts İçin Adaylar Nasıl Hazırlık Yapmalı?

design-house-california-college-of-the-arts-icin-adaylar-nasil-hazirlik-yapmali

California College of the Arts (CCA) yurt dışında sanat eğitimi hedefleyenlerin ilgisini çeken bir okuldur. Kaliteli bir sanat eğitimi verdiği için de dünya genelinde her yıl çok sayıda başvuru almaktadır. CCA, çok sayıda başvuru almasına rağmen seçici bir okul olduğundan bu başvuruların yalnızca üçte birini kabul etmektedir. Bu yönüyle CCA’nın rekabetçi bir okul olma özelliğine sahip olduğu söylenebilir. Okul, SAT ya da ACT sınav sonuçlarını zorunlu kılmamakla birlikte, referans mektubu ve dil puanlarına önem vermektedir. Bu nedenle, kabul sürecinde öğrencilerin yeterli dil skorlarını sunabilmeleri gerekmektedir. Bu durum uluslararası öğrenciler için son derece önemlidir. Okulda teknoloji bakımından donanımlı stüdyolar ve eğitim sınıfları bulunmaktadır.

California College of the Arts Kabulü İçin Hangi Dil Sınavları Geçerli?

Amerika’da eğitim almak için öğrencilerin dil konusunda herhangi bir eksikliğinin bulunmaması gerekmektedir. Bu amaçla; IELTS ve TOEFL sınav sonuçları, yurt dışı kabullerde okulların dikkate aldıkları sınavların başında yer almaktadır. Amerika’da genellikle TOEFL sınavı kabul edilmekle birlikte, son dönemde IELTS sınav sonuçları da pek çok Amerikan okulu tarafından geçerli sayılmaktadır.

California College of the Arts TOEFL sınavları için minimum 100 puan talep etmektedir. IELTS sınavı ile başvuru yapacak olan adayların ise en az 6,5 puanı, başvuru sürecinde sunmaları gerekmektedir. Kabul sürecini daha rahat geçirmek isteyen öğrenciler, özgün bir portfolyo hazırlayabilirler. Özgün portfolyolar, öğrencilerin kabul şanslarını artıran çalışmalardır.

Başvuru Sürecinde Nasıl Bir Portfolyo Hazırlanmalı?

CCA başvurularında öğrencilerin dikkat çekici bir portfolyo hazırlamaları gerekmektedir. Dikkat çekici portfolyolar, öğrencilerin rekabet gücünü artıran özelliklere sahip olmalıdır. Öncelikle portfolyonun sunulacağı şekle göre hazırlanması gerektiği bilinmelidir. Yani dijital ortamda sunulacak olan çalışmaların, dosya boyutu dijital araçlarla görüntülenebilecek büyüklükte olmalıdır. Eğer çalışma fiziksel bir şekilde hazırlanarak sunulacaksa da baskı kalitesinin ona göre hazırlanması gerekmektedir. Her çalışma, öğrencinin yetenekli olduğu alanlardaki projelerini yansıtmalıdır. Portfolyolarda gereksiz sayıda görsel kullanımından kaçınılmalıdır.

California College of the Arts kabulleri için nelerin gerekli olduğu hakkında aba Yurt Dışı Eğitim’den bilgi alabilirsiniz. Portfolyo hazırlık sürecinde Design House İstanbul’dan destek alabilirsiniz.

Benzer Yazılar