Başarılı Portfolyolar Nasıl Hazırlanıyor?

design-house-basarili-portfolyolar-nasil-hazirlaniyor

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler için başarılı portfolyolar doğru kurallara dayalı olarak hazırlanmalıdır. Aslında portfolyo yalnızca eğitim sürecinde öğrencilerin karşısına çıkan çalışmalar değildir. Aynı zamanda iş başvurularında ya da kariyerle ilgili diğer süreçlerde de portfolyoya ihtiyaç duyulmaktadır. Yurt dışında eğitim hedefleyenler gibi yurt dışında kariyer hedefleyenlerin de başarılı bir portfolyoda bulunması gerekenleri iyi bilmeleri gerekmektedir.

Portfolyo hazırlık sürecine başlarken kapsamlı bir planlama yapılmalıdır. Çalışmanın hangi hedef kitleye hitap ettiğine göre çalışma düzeni ayarlanmalıdır. Başvuru yapılan alana yönelik olarak dikkat çekici bir giriş sayfası oluşturulabilir. Hemen devamında da başvuru yapılan alanla ilişkili deneyimler ayrıntılı bir şekilde çalışmaya eklenmelidir.

Başarılı Portfolyolar İçin Neler Önemli?

Çalışmalarda yeterli düzeyde görsel ve metin kullanılması gerekmektedir. Yani ne çok fazla görsel kullanarak çalışmayı görselle doldurmak ne de gereksiz açıklamalarla metin kullanımını artırmak doğru değildir. Başarılı portfolyolar hedefe yönelik olarak yeterli görsel ve metin oranına sahip olmalıdır.

Yurt dışı başvurularda özellikle dikkat edilmesi gereken başka bir husus daha bulunmaktadır. Her başvuru için başvuru amacına uygun olarak farklı bir çalışma hazırlanmalıdır. Yani tek bir çalışma hazırlayarak tüm başvurular için bu portfolyoyu kullanmak pek doğru bir yaklaşım değildir.

Çalışma içerisinde yer alan açıklamalar süslü bir anlatımdan uzak olmalıdır. Abartılı bir anlatım, çalışmayı olduğundan daha nitelikli gösterme çabaları olarak açıklanabilir. Bir çalışma yeterli donanıma sahipse mütevazi bir yaklaşım da doğru olmayacaktır. Kısacası, çalışma temel anlatımdan kesinlikle uzaklaşmamalıdır.

Portfolyo Başvuru Sahibini İfade Eder!

Portfolyonun çok önemli olan bir özelliği de çalışmayı hazırlayanı değerlendirme ekibine ayrıntılı bir şekilde anlatmasıdır. Yani başvuru sürecinde portfolyo sayesinde aslında yeterliliğiniz hakkında çok önemli bilgileri karşı tarafa vermektesiniz. Bu nedenle, çalışmaların size uygun bir yapıda olmasına dikkat edilmelidir.

Portfolyo tamamlandıktan sonra da farklı gözlere sunumu sağlanmalıdır. Yani çalışma sahibinin eleştirilere açık olması, başvuru sürecine başarılı bir çalışma gönderebilmek adına önemlidir. Ayrıca, çalışmanın teknik gereksinimleri karşılamasına da dikkat edilmelidir. Teknik detaylar, herhangi bir çalışmanın daha ilk aşamadan elenmesine neden olabilir.

Başarılı portfolyolar başvuru sürecinin olumlu sonuçlanmasını sağlayan yegane çalışmalardır. Konu hakkında profesyonel bir destek almak için Design House İstanbul ile iletişime geçebilirsiniz. Güncel konularda hazırlanan videolara Doç. Dr. Gamze Sart YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Related Posts