Başarılı Bir Portfolyo Tasarımı Nasıl Yapılır?

design-house-basarili-bir-portfolyo-tasarimi-nasil-yapilir

Başarılı bir portfolyo tasarımı, hem eğitim hayatı hem de kariyer söz konusu olduğunda önemli bir role sahiptir. Portfolyonuz ortaya koyduğunuz işlerdeki başarınızın bir özeti niteliğindedir. Peki; başarılı bir tasarım nasıl yapılır? Portfolyo hazırlarken nelere dikkat edilmelidir? Gelin birlikte göz atalım…

Başarılı Bir Portfolyo Tasarımı: Kendinizi Özgün Biçimde Tanıtın

Portfolyo hazırlarken öncelikli olarak kendinizi yeterince açıklayıcı ve doğru tanıtmanız gerekir. Kendinizi tanıtırken uzun cümlelerden, göz yoran paragraflardan kaçının. Kendinizi açık, kısa ve net cümlelerle, daha da önemlisi özgün biçimde ifade edin. Kişiliğinizi, yaptığınız ve yapmak istediğiniz projeleri anlatın. Önemli olan portfolyonuzu inceleyen kişinin detaylarda boğulmadan sizi tanıyabilmesi ve hakkınızda ilk izlenimi edinmesidir.

Portfolyonuza İleride Yapmak İstediğiniz Türde İşleri Ekleyin

Portfolyonuzda daima en iyi işlerinize yer verin. Elbette seçim yaparken işlerinizi objektif ve eleştirel bir bakışla incelemeye özen gösterin. Çok fazla işe yer vermekten kaçının. Tıpkı kendinizi tanıttığınız bölümünde olduğu gibi kişinin detaylarda boğulmadan ve işlerinizin arasında kaybolmadan portfolyonuzu inceleyebilmesinin önemli olduğunu hatırlayın. Portfolyonuza ekleyeceğiniz işleri seçerken ne tür işler yapmak istediğinizi düşünün. İlerleyen süreçlerde kariyer yolculuğunuzda sizden portfolyunuzda sunduklarınıza benzer işler istenebileceğini unutmayın.

Başarılı Bir Portfolyo Tasarımı: Ortaya Koyduğunuz İşin Amacını Açıklayın

Yaptığınız işi hangi amaçla yaptığınız, hangi problemi çözmeyi hedeflediğiniz önemlidir. Portfolyonuzda mutlaka bu soruların yanıtlarına yer verin. İşlerinizin hikayesini ve hedeflerinizi anlatın. Amacınızın doğru anlaşılması işinizin değerlendirilme sürecinde önemli bir role sahiptir. Bir ekip çalışması söz konusu ise yer aldığınız projedeki rolünüzden mutlaka bahsedin. Ve tüm bunlara ek olarak; “Projeniz istediğiniz sonuca ulaştı mı?” “Beklentileri karşıladı mı?” “Yaptığınız iş size neler öğretti? Bir sonraki projenize nasıl bir katkı sağladı?” gibi soruların yanıtlarına yer vermeye çalışın.

Portfolyonuzu Kimin Değerlendireceği Önem Taşır

Sizin başarılı bir portfolyo tasarımı ortaya koymanız kadar portfolyonuzu kimin değerlendireceği de önem taşır. Projenizi kim inceleyecek? Portfolyonuzu incelemeye ne kadar zaman ayırabilirler? Kişisel süreciniz mi yoksa yaptığınız işler mi daha detaylı incelenecek? Bunlar oldukça önemli noktalardır. Hazırlık aşamasında tüm bunları dikkate almalısınız.

Kendi Markanızı ve Logonuzu Tasarlayın

Tasarımcılar marka yaratmak konusunda uzmandır. Buradan yola çıkarak kendiniz için bir marka yaratmak ve logonuzu tasarlamanın sizin için her zaman bir artı puan olacağı söylenebilir. Marka kimliğiniz sizin hakkınızda fikir vermeli ve vizyonunuzu yansıtmalıdır.

Başarılı bir portfolyo tasarımı hakkında hala aklınızı kurcalayan sorular varsa daha detaylı bilgi almak Design House İstanbul web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Tasarım konusunda daha fazla içeriğe ulaşmak için Instagram hesabımızı takip edebilir, YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar