Amerika’da Sanat Eğitimi Nasıl?

design-house-amerikada-sanat-egitimi-nasil

Tüm dünyada Amerika’da sanat eğitimi almak ya da almaya hak kazanmak büyük bir ayrıcalıktır. Amerika’da moda, tasarım, mimarlık ya da sanat gibi alanlarda eğitim almak öğrencilere büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu gerçek tüm dünyadaki öğrenciler için geçerlidir. Yani Amerika’nın sanat eğitimi konusundaki başarısı tüm dünyada kabul gören bir gerçek. Bu yüzden öğrencilerin profillerinde Amerika’da sanat konusunda eğitim almış olmak tüm dünyada geçerli bir farklılık olacaktır.

Amerika geçmiş yıllarda sanat konusunda pek tercih edilmiyordu. Fakat günümüzde on binlerce öğrenci mühendislik ya da tıp gibi alanlar yerine Amerika’daki sanat üniversitelerini tercih ediyor. Amerika’da eğitim almak aslında başlı başına bir avantaj. Kozmopolit bir ülke olan Amerika iş konusunda da dikkat çekiyor. Dünyanın önde gelen pek çok şirketi ya da alanında başarılı kişilerinin bir ayağı Amerika’da. Bu durum Amerika’nın üniversitelerine de yansımış durumda. Dünyanın en iyi sanat okulları diye bir liste görürseniz içerisinde onlarca Amerikan üniversitesini görürsünüz.

Amerika içerisinde moda, sanat ya da tasarım gibi alanlarda eğitim alırken dünyadaki gelişmeleri de merkezinden takip etmeniz mümkün. Defileler, workshoplar ya da sergiler genellikle Amerika merkezli ilerler. Bu durumda öğrencilerin yeteneklerini ve becerilerini törpülemede etkili olacaktır. Amerika sürekli değişen ve kendini yenileyen bir ülke. Bu durum üniversitelerde de geçerli. Dolayısıyla öğrenciler de bu süreçten etkilenir ve kendilerini sürekli geliştirir.

Amerika’da Sanat Eğitimi Almanın Farkı Nedir?

Sanat alanına olan ilgi son 20 – 25 yıl içerisinde büyük ölçüde arttı. Bunun sebeplerinden bir tanesi sanat alanının yakaladığı gelişmedir. Özellikle günümüzde sanat alanı yakaladığı gelişme ile pek çok mesleği geride bıraktı. Beraberinde üniversitelerdeki sanat eğitimi anlayışı da değişmeye başladı. Amerika’da bu değişimde öncü olan ülkeler arasında başı çekti. Günümüzde yurtdışı sanat okulları Hollanda gibi ülkelere kaymaya başlasa da Amerika bu akımın öncüsüdür.  Bu yüzden de Amerika’da sanat merkezli ve başarılı üniversite sayısı oldukça fazladır.

Üstelik bu üniversiteler sadece lisans düzeyinde eğitim sağlamıyor. Aynı zamanda iki yıllık, master ve doktora seviyelerinde de son derece başarılı eğitimler sunuyor. Amerika’da sanat eğitimi almak istediğiniz zaman tek yapmanız gereken bunlardan istediğinize göre araştırmalar yaparak başvurmak. Ayrıca Amerika’daki üniversiteler çok çeşitli konularda öğrencilere seçenek sunmaktadır. Yani öğrenciler sanat, tasarım ya da moda alanında başka ülkelerde alamayacakları eğitim başlıklarını burada alır.

Fine Arts, Fashion Marketing, Fashion Design, Fibers ya da Motion Media Design gibi alanlarda eğitim almanız mümkün. Bu başlıkların pek çoğu Amerika dışında öğrencilere sunulan bir tercih değil. Olan üniversiteler de yeni yeni sunmaya başladı. Fakat bu programlar Amerika’da yıllardır öğrencilere sunulan derslerdendir. Amerika sanat okulları bu tarz programlarda öncü okullardır. Bu tarz alanlarda alınacak eğitim de öğrencileri rakiplerinden ayıracaktır. Fakat Amerika’da sanat eğitimi almak pek de kolay gerçekleşen bir süreç değildir.

Amerikan Sanat Okullarından Kabul Almak

Amerika’da bulunan sanat tasarım üniversite ve kolejlerinden kabul almak zor bir süreçtir. Üniversiteler alanlarında öncü ve sayılı olduğu için benzer istekleri öğrencilerden de istiyor. Üniversiteler öğrencilerin diğer adaylardan ayrıldığını, farklı olduğunu ve becerili olduğunu görmek istiyor. Bu yüzden de öğrencilerin başvurularda güçlü bir portfolyo hazırlaması gerekiyor. Amerika’da sanat alanında eğitim almak isteyen adaylar portfolyolarında tüm yeteneklerini göstermelidir.

Tabi portfolyo yanında istenilen bazı puanlar da olabilmektedir. Yani sadece portfolyo ile kabul eden sanat üniversiteleri Amerika’da mevcut. Fakat bazı üniversiteler bunu bir ileri seviyeye taşımış durumda. Örneğin bazı üniversiteler öğrencilerden yüksek bir not ortalaması da istiyor. Tabi Amerika’da sanat eğitimi için sunulan fırsatlar aslında bu durumun zorluğunu düşürüyor. Pek çok üniversite öğrencilerin zorluk yaşamaması için farklı yöntemler sunuyor.

Örneğin bazı Amerika sanat üniversiteleri öğrencileri ilk başta bir hazırlık programına dahil ediyor. 1 yıl süren bu hazırlık kurslarında öğrenciler kendilerini geliştirerek eğitimlerine 1. sınıftan devam ediyor. Bunun yanında ise bazı üniversiteler öğrencileri ilk olarak 2 yıllık olarak yani ön lisansa kabul ediyor. Öğrencilerin burada başarılı olmaları halinde de onların lisans eğitimi almasına onay veriyor. Yeterli bulunmayan öğrenciler ise ön lisans diplomalarını alabilmektedir.

Üniversite Eğitimleri Sırasında Kazanılacak Deneyimler

Bir öğrencinin eğitim öğretim hayatı boyunca deneyim kazanması son derece önemlidir. Stajlar aslında çoğu ülkede mevcut zorunluklardan bir tanesi. Öğrenciler staj yaparak tecrübe kazanıyor. Fakat stajdan da farklı olarak tecrübeler öğrencilere lazım. Amerika’da sanat eğitimi alan öğrenciler bu sorunla karşılaşmıyor. Çünkü üniversiteler öğrencilerin eğitimi ve deneyimi birlikte yaşaması için çok fazla imkan sunuyor. Örneğin oldukça uygun fiyatlı workshoplar 7 – 24 öğrencilere hizmet veriyor.

Öğrenciler bu workshoplarda kendilerini oldukça geliştirecek içerikler elde eder. Bunun yanı sıra öğrenim hayatı boyunca öğrenciler pek çok sergi, defile ya da benzer aktivitelerde de kendilerine yer bulur. Bu aktivitelerde yer edinmek öğrencilerin ilerleyen süreçlerde atacakları büyük adımların öncüsü olabilmektedir. Çünkü sadece okul içinde değil çevresel anlamda da bu tarz etkinlikler oldukça ses getirir. Bu sayede öğrenciler daha öğrenciyken bile kendi isimlerini duyurmaya başlar.

Üniversite içerisindeki etkinlikler kadar Amerika’da gerçekleştirilen etkinlikler de aslında son derece önemli. Öğrencilerin katılabildiği bu etkinlikleri takip eden pek çok farklı firma bulunuyor. Örneğin Amerika’da tasarım okulları arasında ya da okul içerisinde düzenlenen etkinlikler bile firmalar tarafından takip edilebilmektedir. Bu tarz etkinliklerde adını duyurarak başarılı olan pek çok ünlü sanatçı mevcut. Tabi bu örnek ve imkanlar heykeli, tiyatro, film ya da video gibi alanlar için de geçerlidir.

Sanat Üniversitelerinde Eğitim Dili ve Dil Seviyesi

Amerika’da sanat eğitimi herkesin de bildiği ve tahmin ettiği gibi tamamen İngilizce olarak sürdürülmektedir. İngilizce dışında bir herhangi bir dilde eğitim alma şansınız yok. Ayrıca öğrencilerin İngilizce dil seviyelerinin de iyi bir seviyede olması gerekiyor. İstenilen seviye TOEFL’dan yaklaşık 80 – 90 skora denk geliyor. Amerika’da sanat eğitimi almak isteyen öğrencilerin dillerini geliştirmesi ve yüksek bir skor alması lazım. IELTS sınavı isteyen okullar olsa da TOEFL tüm üniversiteler geçerli diyebiliriz.

Tabi öğrencilerin tek seçeneği TOEFL ya da IELTS sınavları değil. Bu sınavlardan farklı olarak da öğrencilerin bu okullarda eğitim almasını sağlayacak çalışmalar mevcut. Bunlardan bir tanesi dil okulları. İsteyen öğrenciler Amerika’da dil okullarına kaydolup ilerleyen süreçte okullarına devam edebilmektedir. Bu tarz kabul almak isteyen öğrenciler için dışardan kurs almak zorunlu. Çünkü sanat okulları genellikle kendi içerisinde bir dil ya da hazırlık kursu bulundurmuyor. Bu durum da öğrencileri farklı firmalara yönlendiriyor.

Amerika’da Sanat Okullarının Ücretleri

Amerika’nın eğitim sistemi iyi olsa da okul fiyatları oldukça yüksek. Amerika’da sanat eğitimi almak isteyen öğrenciler yüklü meblağlarda ödeme yapmak zorunda. Okulların bir yıllık ortalama ücreti 23 bin dolar ile 45 bin dolar arasında değişiyor. Öğrenciler eğer burs konusunda sıkıntı yaşıyor ise doğru okulda karar vermeleri son derece önemli. Onlarca okul arasından öğrencilerin hem kendilerine uygun hem de en ucuz okulu seçmeleri gerekir.

Ücretler yüksek olsa da Amerika’da çalışmak her türlü öğrencilere başarı getiriyor. Yenilikçi ve fonksiyonel fikirler Amerika’da her zaman değer görüyor. Sanat,  tasarım, moda ya da sinema gibi bir alanda Amerika’da eğitim almak size maddi ve manevi olarak dönüşler sağlayacaktır. Rekabetin oldukça yüksek olduğu Amerika’da bu rekabet öğrencileri başarıya götürecektir. Aradan sıyrılan öğrenciler kendilerini kolayca fark ettirecektir.

Amerika’da Ücretsiz Eğitim Almak Mümkün Mü?

Amerika dünyanın tüm ülkelerine kıyasla son derece pahalı bir eğitim sistemine sahip. Avrupa’da 500 Euro gibi fiyata sanat eğitim almak mümkün. Bu yüzden de Amerika’yı tercih eden öğrencilerin ilk akıllarına gelen soru burada ücretsiz nasıl okunur sorusudur. Amerika’da sanat eğitimi alırken burs almak tabi ki de mümkün. Fakat burslar için özel başvurular yapmanız lazım. Aynı üniversite başvuruları gibi özenle hazırlanmış burs başvuruları size olumlu dönecektir.

Fakat öğrenciler için hem portfolyo hem sınavlar hem de ortalama ile uğraşırken bu başvuruları hazırlamak pek de mümkün değil. Çünkü bu saydığımız aşamaları her biri özel uğraşlar ve büyük zaman istiyor. Bu yüzden de burs başvurularında ve üniversite başvurularında size kolaylık sağlayacak danışmanlık almanız gerekir. Bu danışmanlıklar zorunlu olmasa da alındığı takdirde öğrencilerin çoğu işini verimli bir şekilde halletmesini sağlayacaktır.

Amerika’da sanat eğitimi almak isteyen öğrenciler bu yüzden Mentorloops firmasını çok sık tercih ediyor. Çünkü Mentorloops sunduğu imkanlar ile öğrencilere büyük avantajlar sağlıyor. Amerika’da Silikon Vadisi içerisinde kurulan bir girişim olması da Mentorloops’u bu anlamda diğer firmalardan ve oluşumlardan farklı kılıyor. Üniversite başvurusundan mezuniyet sonrası iş imkanlarına kadar Mentorloops her zaman öğrencilerin yanında. Peki, Mentorloops öğrencilere nasıl yardımcı oluyor?

Mentorloops İle Sanat Üniversitelerinde Kabul Almak Çok Kolay

Yurt dışında üniversite okumak ya da okumaya hak kazanmak doğru danışmanlık firmaları ile artık çok kolay. Özellikle Mentorloops bu anlamda ülkemizdeki en başarılı ve detaylı hizmeti veren kurum. Çünkü bünyesindeki mentorlar ile öğrencileri en doğru şekilde eşleştiriyor. Bu sayede de mentor – menti ilişkisi başarılı bir şekilde sağlanıyor. Öğrencilerin hayallerindeki okullar ve bölümler mentorlar ile birlikte inceleniyor. Bu incelenme sırasında hem bölümün geleceği hem de öğrenciye katacağı gibi önemli noktalar belirleniyor.

Amerika’da sanat eğitimi almak gibi noktalar tüm yönleri ile öğrencilere aktarılıyor. Öğrencilerin de yetenekleri ve ilgileri göz önüne alınarak istenilen üniversitelere başvurular yapılıyor. Mentorlar üniversite kabulü gibi konularda uzman olduğu için üniversitenin istediği tüm özellikleri öğrencilere katıyor. Bu sayede öğrenci üniversiteye başvuru yaptıktan sonra tamamen okulun aradığı öğrenci oluyor. Üstelik Mentorloops bu hizmeti sadece Amerika’da sanat eğitimi almak isteyen öğrencilere sunmuyor.

Tüm üniversite bölümleri ve tüm ülkeleri kapsayan bir hizmet ağı sunuyor. Bunların yanı sıra Mentorloops staj, iş imkanı, burs, Start up kurma, iş kurma ya da tez gibi konularda da öğrencilerin elinden tutuyor. Bu alanda ülkemizde tek olan Mentorloops ile öğrenciler kısa sürede Oxford, Harvard ve Yale gibi üniversitelere gitmeye hak kazandırlar. Mentorloops ile öğrenciler portfolyolarını da mentorları ile birlikte hazırlayabilmekte. Bu sayede portfolyolar da tamamen üniversitelerin istedikleri şekilde düzenlenmektedir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve Web adreslerinden Amerika güzel sanatlar üniversiteleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Portfolyolar hakkında detaylı bilgi için Design House internet sitesin ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Amerika’da sanat eğitimi almak için Mentorloops sitesindeki hizmetlerden hemen yararlanabilirsiniz.

Related Posts